کد مطلب: 96572 تعداد بازدید: ۱۲۵

در حوزه علمیه الزهرا هیدج به صورت بر خط برگزار شد

نشست علمی-پژوهشی بررسی سیره تطبیقی شهدای کربلا و دفاع مقدس

سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۲:۵۷
به گزارش خبرنگار حوزه علمیه الزهرا(س) هیدج، صبح روز یکشنبه ششم مهر ماه و به مناسبت هفته دفاع مقدس، نشست علمی- پژوهشی بررسی سیره تطبیقی شهدای کربلا و فاع مقدس در این واحد به صورت بر خط در سامانه سیما و با سخنرانی امام جمعه این شهر، حجت الاسلام و المسلمین زارعی برگزار شد.

بنابراین گزارش، امام جمعه هیدج حجت الاسلام زارعی در ابتدا با بیان اینکه شهدای دفاع مقدس ادامه دهنده راه شهدای کربلا بودند و مشی آنها مشی ازلی شهدای کربلا بود، به بررسی سیره و مشی شهدا در اطلاعت از رهبر الهی پرداخت.

امام جمعه هیدج، با بیان اینکه اولین خصیصه مردان خدایی استقامت است اظهار داشت که همواره مردان الهی در طی طریق عبودیت سد راه استکبار هستند و از این رو حتما در کنار گفتن" ربنا الله" به تعبیر قران کریم، باید دارای استقامت باشند تا وعده ی الهی در حق آنها تحقق یابد و شهدای کربلا مصداق عینی استقامت هستند و مردان دفاع مقدس نیز، به تبعیت از امام شهیدشان و شهدای دشت نینوا، با استقامت به مقام شهادت و جانبازی در راه اسلام و حق و حقیقت نائل آمدند.

حجت الاسلام زارعی، امام هیدج ضمن بیان اینکه دومین خصلت شهدای کربلا و مردان الهی اهل یقین بودن آنها، طبق بیان قرآن کریم یقین را بر سه عنوان "علم القین، عین الیقین و حق الیقین" معرفی کرد و گفت: که اگر شعله یقین در جان آدمی روشن باشد، همه دغدغه ها ، وسوسه، تردید و حیرت های انسان به خاکستر تببدیل می شود چرا که یقین به قدم های انسان در حرکت به سوی پروردگار شتاب می دهد و عبور از راههای تاریک شیطانی را میسر می سازد و مردان دفاع مقدس هم ، مانند شهدای کربلا اهل یقین بودند؛ با بصیرت و انقلابی گری این راه را انتخاب کرده و با یقین به مقام" عند ربهم یرزقون" رسیدند.

امام جمعه هیدج افزود که: معرفت دینی و فهمیدن عمق راه از خصلت های شهدای کربلا بود چرا که فقدان تفقه در دین از انسان شب زنده دار زاهد قرآن خوان بازیچه ی دست شیطان می سازند و این راهها از دین خارج می شوند و افرادی چون عمر بن سعد و سپاهیانش را می سازد. اما شهدای کربلا و شهدای دفاع مقدس تا پای جان با این معرفت ایستادند؛ سر دادند اما ذلت را نپذیرفتند بنابراین فقدان تفقه در دین انسان را ملعبه ی استکبار می کند .

این مقام مسئول هم چنین از خصائص شهدای کربلا به آزاد مردی و وفاداری به عهد آنها اشاره کرد و عنوان کرد که آزاد مرد کسی است که از زخارف دنیا رهیده است و اگر انسان آزاده نباشد تهدیدها او را از مسیر جدا می کند و ارزشها را درک نمی کند و نمی تواند عاشق شهادت باشد و وفاداری به عهد نیز از خصلت های همه این شهدا بوده است  چون با وجود اینکه می دانستند آخر کارشان کشته شدن است اما حسرت داشتند که کاش در راه امام خویش هزاران بار کشته می شدیم و ما با مرور خاطرات رزمندگان 8 سال دفاع مقدس هم به این خصیصه دست می یابیم.

امام جمعه هیدج با اشاره به اینکه شهدای کربلا آمیزه شدت و رحمت بودند عنوان کرد که تولی و تبری خصلت پیامبر خدا و یاران ایشان بود که نسبت به دشمنان خداوند و اهل بیت (ع) بغض و نسبت به خود ایشان محبت داشتند و شهدای دفاع مقدس هم در تبری از دشمنان خدا، استکبار و طاغوت به سوی جبهه ها شتافتند.

ایشان از خصلت های دیگر شهدای کربلا به تبیین وحدت و همدلی و همدلی در هدف تعالی، اخلاص در عمل اطاعت از خدا، رسول و اولی الامر، صبر و شکیبایی پرداخت که شهدای دفاع مقدس نیز مصداق عینی همین خصلت ها بودند و جهت گیری تمام رفتار و اعمال آنها رسیدن به هدف تعالی عبودیت محض پروردگاری بود و با این بیان اظهار داشت که مشی شهدای جنگ تحمیلی و رزمندگان دفاع مقدس، همان مشی شهدای کربلا بود که همگان به لقاء الله و مقام رزق نزد کردگار رسیدند.

گفتنی است پر از اتمام سخنرانی حجت الاسلام زارعی ، جمعی از طلاب و کادر حوزه با رعایت پروتکل های بهداشتی در مقبره شهدای گمنام شهر هیدج حاضر شدند و با قرائت ادعیه و گرامیداشت یاد امام خمینی (ره) و شهدای جنگ تحمیلی ، مزار شهدای گمنام را غبار روبی کردند.