کد مطلب: 94868 تعداد بازدید: ۴۹

مدیر حوزه علمیه خواهران استان مطرح کرد؛

بزرگداشت شعائر اسلامی عامل بروز و تقویت تقواست

سه شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۴۴:۴۶
مدیر حوزه علمیه خواهران استان، به مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری اباعبدالله الحسین علیه‌السلام و ضرورت حفظ شعائر الهی در شرایط موجود در ابتدای جلسه تفسیر نامه 31نهج البلاغه که روزهای یکشنبه و سه شنبه در محل دفتر مدیریت برگزار می گردد، به چند نکته اشاره کردند.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان، به مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری اباعبدالله الحسین علیه‌السلام و ضرورت حفظ شعائر الهی با توجه به شرایط موجود، عنوان کردند:«شعائر الهی، مخصوصا عزاداری اهل بیت علیهم السلام، از بزرگترین فرائض هست که آثار و برکت فراوان دارد، هم از تقوا سرچشمه میگیرد و هم سبب تقوا میشود.عزاداری امام حسین(ع) فی نفسه متسحب موکد است، اما واجبات بسیاری در سایه آن اقامه میشود، لذا برگزاری جلسات مورد تاکید است.
اما باید توجه داشت که اولاً دنیای مادی، دنیای اسباب و مسببات است، و خلقت دنیا بر این اصل استوار گردیده، ثانیاً قاعده‌های فقهی مختلفی مثل قاعده لاضرر یا عسر و حرج و ... در آیات و روایات مطرح گردیده که نشان میدهد انسان نباید خود را به هلاکت انداخته و کاری کند که موجبات هلاکت انسان که شرعا حرام است، ایجاد شود».
ایشان پس از بیان این چند نکته خاطر نشان کردند:«پس این نتیجه حاصل میشود که از یک سو اصل عزاداری باید حفظ شود و از سوی دیگر رعایت دستورالعمل بهداشتی مورد توجه قرار گیرد.لذا با توجه به شرایط موجود، باید احساسات پاک حسینی با بصیرت همراه بوده و بین شور و شعور حسینی جمع شود».
این استاد حوزه پیشنهاد کردند تا: اولا در احسان و نذر شرایط موجود لحاظ شود؛ثانیاً احیای روضه‌های خانگی مورد توجه قرار گیرد و ثالثا روضه‌های حضوری نیز باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی باشد.