کد مطلب: 93549 تعداد بازدید: ۲۱۷

معاونت پژوهشی مدرسه علمیه الزهرا هیدج برگزار کرد

نشست مجازی دنیا شناسی و نقش آن در آرامش انسان

سه شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۴۳:۱۴
به گزارش خبرنگار حوزه علمیه الزهرا(س) هیدج، روز دوشنبه 19 خرداد ماه، نشست علمی برخط دنیا شناسی ونقش آن در آرامش انسان با حضور حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای شعبانی برگزار شد.

حجت الاسلام شعبانی در این نشست علمی، شناخت حقیقت و واقعیت دنیا را از عوامل مهم رسیدن به آرامش انسان دانست و عنوان کرد برخی از ما هنوزحقیقت عالم دنیا را درک نکرده ایم از این رو هرچقدر دنیارا بهتر درک کنیم راحت تر زندگی می کنیم و نشناختن دنیا و غلط شناختن آن زندگی انسان را تباه می کند.

وی برای رسیدن به حقیقت دنیا به چند ویژگی آن از جمله: سرای گذر بودن(دار فانی)، سرای عمل بودن، سرای بلا و آزمایش و سختی، دنیا بخشی از زندگی بودن اشاره کرد.

حجت الاسلام شعبانی، وقتی دنیا محل گذر است، پس عمر ما که بخش اندکی از دنیا است نیز گذرا خواهد بود و با اشاره به حدیث گهربار امام علی (ع) : دنیا مدتی است در گذر و آخرت پاینده. گفت دنیا به منزله پلی که تولد، ورود در پل و مرگ، خروج از این پل، مثل استراحت گاه، مسافرخانه وخوابی که از آن بیدار خواهیم  شد.

استاد حوزه بیان کرد: حضرت نوحی که به خاطر طول عمرش (بیش از دو هزار سال) شیخ الانبیا نامیده شده است عمر خود را مثل نقل مکان از آفتاب به سایه می داند.

وی در باره هدف ما از اینکه به دنیا آمدیم گفت : عبادت و بندگی است ، بنابراین دنیا بهترین و تنهاترین جایی است که می توانیم در آن آخرت خود را آباد کنیم از همین رو وقتی کسی در محضر حضرت علی (ع) از دنیا مذمت می کند حضرت وی را نهی کرده واز دنیا تعریف می فرماید.

 شعبانی در پایان نیز آرامش مطلق را در بهشت دانست و افزود: دنیا و آنچه در آن است سختی و آزمایش است و دنیا همراه با سختی می باشد واگر این را بفهمیم و ایمان بیاوریم، هیچ گاه به دنبال آرامش مطلق در این دنیا نخواهیم بود و از بلاهایی که به ما برسد غمگین نخواهیم شد.