کد مطلب: 88377 تعداد بازدید: ۸۶

در حوزه علمیه الزهرا هیدج برگزار شد

سوگواره یاس کبود

دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۷:۰۳
به گزارش خبرنگار حوزه علمیه الزهرا(س) هیدج، روز سه شنبه هم زمان با عصر شهادت بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا(س)؛ هشتم بهمن ماه مراسم عزاداری و سوگواره یاس کبود، با حضور طلاب، عموم بانوان شهر و سخنرانی مدیر حوزه علمیه علوی و موسس حوزه خواهران الزهرا، حجت الاسلام و المسلمین صالحی برگزار شد.

براساس این گزارش حجت الاسلام و المسلمین صالحی، در این برنامه به عظمت وجودی و فضائل حضرت زهرا(س)، محبت و کرامت بخشی رسول خدا (ص)به ایشان لزوم الگوگیری از ایشان در عرصه های خانوادگی و اجتماعی و نحوه شهادت به ایراد سخن پرداخت.

حجت الاسلام و المسلمین صالحی در ابتدا با بیان اینکه صفات فاطمه علیها السلام، بیانگر شخصیت و جایگاه ایشان است به آیاتی از جمله آیه مباهله، ایثار، تطهیر، مودت و سوره کوثر اشاره کرده و با بیان احادیثی از ائمه اطهار (علیهم السلام)، ظرف وجودی حضرت زهرا (س) را سرمایه تمام بشریت برای رسیدن به سعادت و رضوان الهی عنوان کرد.

ایشان هم چنین در باب عظمت وجودی حضرت زهرا (س) تصریح کرد که دختر دار شدن آخرین پیامبر الهی و تولد ائمه معصومین (ع) از دختر خاتم النبیین از حکمت های متعالی پروردگار است و این شخصیت والا بود که باید خاستگاه محبت پیامبر (ص) به ایشان را، در کلام نبی اکرم (ص) یافت که فاطمه را کانون ایمان و یقین به ذات مقدس ربوبی می داند. پس مبنای محبت پیامبر به فاصله وحی بود و موضغی جز امر الهی نداشت.

حجت الاسلام و المسلمین صالحی با اشاره به اینکه نقش حضرت زهرا یک سیره جهانی برای تمام بشریت است بر لزوم الگوگیری از ایشان در تمام عرصه های خانوادگی و اجتماعی تاکید کرد و مطالعه سیره و عمل به منش فاطمی را از ضروریات خواند.

وی هم چنین به تبیین ولایت مداری حضرت زهرا (س) پرداخته، اوج ولایت مداری حضرتش را در شهادت ایشان دانست و عنوان کرد که حضرت زهرا(س) در عرصه سیاسی، بعد از وفات پیامبر (ص)، موضعی جز دفاع از ولایت نداشت و از اینرو بسیار مستند از خطبه غدیر سخن می فرمود، هم چنین تمامی خطبه فدکیه ایشان گویای دفاع از ولایت بود و وجوب اطاعت و امامت در اهل بیت در این خطبه، به وضوح بر اجتماعی بودن دین، ضرورت اصل امامت اهل بیت، همراهی دین و سیاست و نقش امام و رهبر در جامعه تاکید دارد که همگی در ولایت پذیری یک رهبر امام خلاصه می شود.

این مقام مسئول درباره نحوه شهادت و ایام منتسب به فاطمیه ، تاریخ و محل دفن و خاکسپاری حضرت فاطمه (س) نیز به سخنرانی پرداخت و سپس روضه ای را تقدیم آستان عظیم الشان بضعه النبی، حضرت صدیقه طاهره نمود.

پس از سخنرانی، مادح اهل بیت عصمت و طهارت، سرکار خانم فیروزی نیز با قرائت حدیث شریف کساء و روضه خوانی دلها را روانه قبر بی نشان مادر غریب عالمین کرد و اشک خون را برسینه های مکتب عزاداران جاری ساخت .

گفتنی است پس از برنامه نیز نذورات طبخ شده در حوزه در میان میهمانان و عزاداران توزیع گردید.